понедельник, 2 декабря 2019 г.

Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10

Декоративні кущі та дерева – обов’язковий елемент завершеного ландшафтного дизайну. Без них важко уявити будь-який сад чи подвір’я. Віками прикрашали українські хати калина та бузок. Не меншою популярністю користуються вони і в сучасних ландшафтних композиціях. Вони – невід’ємна частина палісадників і міксбордерів. І не дивно – бо ці декоративні кущі не тільки красиві, а й дуже невибагливі у догляді. Чого ще треба лінивим, але ласим до краси господарям? Щоб таких рослин у “лінивому” садку було якнайбільше!
Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10 (част. I)
Невибагливі і прекрасні – декоративні кущі, топ-10 
В цей список потрапили 10 красивих декоративних  листопадних рослин, догляд за якими мінімальний. 
Калина
Ми не дарма поставили калину номером першим нашого рейтингу. Красива, цілюща, їстівна… А ще вона – один із символів нашої країни, то ж бути чи не бути калині у вашому саду – взагалі, не питання. Тільки – бути! Рід калин всього включає більш як 200 видів. Є такі, які мають не їстівні плоди, але дуже декоративне листя. Бувають навіть вічнозелені кущі калини. Але і звичайнісінька калина звичайна, вибачайте за тавтологію – справжня прикраса будь-якого саду.
Її плоди – це цінна цілюща сировина, листя змінює колір з яскраво зеленого навесні до багряно червоного осінню, перетворюючи кущ калини на справжню родзинку саду в будь-яку пору року. А в зимовому саду їй просто ціни нема!
Калина
Калина
За що цінуємо: не боїться морозів, невибаглива, добре почувається в тіні, декоративна на протязі всього сезону, плоди багатьох видів цілющі і їстівні.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  в одиночних та групових посадках, в тому числі, і разом з іншими декоративними кущами і деревами, хвойними рослинами.
Місце для посадки: більшість видів і сортів калини не вибагливі до умов, але віддають перевагу добре зволоженими ґрунтам без застою води.
Догляд: калина звичайна, на жаль, часто пошкоджується шкідниками. То ж від них її варто постійно захищати, обробляючи декоративний кущ спеціальними препаратами. Крім того, калину звичайну треба вчасно обрізати, видаляючи сухі, старі пагони. Бажано мульчувати пристовбурові кола, щоб зайвий раз не поливати в суху погоду. Важливі для калини весняні підкормки комплексними мінеральними добривами.

Бузок

Навряд чи в Україні ви знайдете багато садиб без бузку. Його ароматом навесні важко надихатися, а різноманітність видів та сортів на сьогоднішній день дозволяють найвибагливішим господарям вибрати той самий кущ, який задовольнить всі забаганки – і пишні квіти насиченого кольору, і багате листя, і розмір рослини дозволяє посадити його навіть в маленькому саду.
Так, ми звикли, що бузок – дуже великий кущ. Але сучасні селекціонери вивели сорти, які не ростуть більше двох метрів у висоту. Саме те, що треба для маленького садка.
Бузок
Бузок
За що цінуємо: невимогливий, легко переносить найбільші морози, великий вибір сортів і гібридів, казково красивий і пахучий у пору цвітіння.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  бузок найкраще виглядає в одиночній посадці, часто цю рослину висаджують біля будинку чи паркану, але і в садку він буде на своєму місці. Не дуже ефективний для озеленення в перший рік, бо не дає одразу пишного листя і цвітіння. Але цікава кора компенсує цей неділік.
Місце для посадки: віддає перевагу гарно освітленим, сонячним ділянкам з обробленим ґрунтом, хоч до його складу і родючості дуже толерантний. Єдине – не виносить болотистих місць. Коли садите бузок, залишайте для нього на майбутнє достатньо місця, щоб потім йому не було тісно. Зауважте, що більшість сортів бузку високорослі і розлогі.
Догляд: пишне цвітіння наступного року забезпечить вчасна обрізка зів’ялих суцвіть. Крім того, рекомендується обрізати кореневі молоді і зайві (занадто старі, пошкоджені, сухі) пагони.

Форзиція

Казкова рослина: ранньою весною її гілля густо вкривається сонячно-жовтими квітками, і лише потім, коли цвітіння скінчиться, на них з’являються молоді листочки. Форзиція, як декоративний кущ, насамперед, цінується садівниками за такий яскравий період цвітіння.
Але обов’язково врахуйте при покупці саджанця той факт, що вона дуже теплолюбива. В холодних регіонах деякі види форзиції підмерзають взимку навіть під укриттям і, як правило, не цвітуть.
Форзиція
Форзиція
За що цінуємо: цвіте дуже рано і рясно, виключно декоративна в період цвітіння, стійка до хвороб і шкідників.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  гарно виглядає в одиночних посадках – на квітниках в оточенні тюльпанів чи нарцисів, які цвітуть одночасно з нею, або просто на зеленому газоні. Форзицію можна також поєднувати з іншими декоративними кущами в групових посадках, використовувати для живої огорожі.
Місце для посадки: любить легкі родючі ґрунти. Віддає перевагу сонячним ділянкам, захищеним від вітру. Варто виключити можливість застою вологи, бо ця рослина погано переносить надмірне зволоження.
Догляд: мульча на зиму – обов’язкова. Пагони нагинають до самої землі, щоб вони опинилися свого часу під шаром снігу.

Барбарис

Про барбарис «ЗЕЛЕНА САДИБА» докладно писала у статтях «Барбарис у ландшафтному дизайні» та «Барбарис – як посадити та доглядати».
Барбарис
Барбарис
За що цінуємо: декоративність збережена на протязі всього року. Навіть без листків його переплетені пагони, що змінюють забарвлення, радують око. Цвісти барбарис починає в кінці травня, закінчує – всередині червня. Незважаючи на красу дрібних жовтих квіточок, найбільше барбарис цінують за дуже декоративне яскраве листя. На протязі всього сезону воно змінює колір: весною – насиченого зеленого, влітку – темнішає, а осінню листочки барбарису стають багряно-червоними.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  серед вітчизняних ландшафтних дизайнерів найбільш популярний барбарис Тунберга. Він красиво виглядає в живих огорожах понад доріжками, як солітер на галявині чи в поєднанні з іншими декоративними кущами, листяними чи хвойними.
Місце для посадки: на сонячному місці колір його листя буде більш насиченим, але і в напівтіні барбарис себе гарно почуває. Барбарис Тунберга не боїться холодних північних вітрів і стійкий до засухи.
Догляд: невибагливі декоративні кущі – це однозначно барбарис Тунберга. Він зовсім байдужий до рівня родючості ґрунту, стійкий до шкідників, то ж не вимагає використання ніяких хімікатів. Обрізку варто проводити і весною, і осінню, видаляючи старі пошкоджені пагони. Молоді – обрізають дуже обережно, не змінюючи природної форми куща.

Чубушник (садовий жасмин)

Забути аромат його квітів практично неможливо. В народі чубушник називають садовим жасмином, і, коли він цвіте, хочеться просто жити в саду! Сьогодні вирощують багато видів і сортів чубушника. Вони відрізняються між собою за формою квітки, відтінками аромату, розміром куща і періодом цвітіння.
Чубушник (садовий жасмин)
Чубушник (садовий жасмин)
За що цінуємо: рясно цвіте, дуже запашний, стійкий до морозів, рідно пошкоджується шкідниками і хворобами.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  в одиночних і групових посадках, в композиціях з іншими декоративними кущами.
Місце для посадки: віддає перевагу сонячним місцям, але непогано почувається і в напівтіні. Бажано забезпечити чубушнику родючий ґрунт, тоді він цвістиме рясніше. Ця рослина любить вологу, але не переносить надмірного зволоження.
Догляд: обрізка (старе гілля вирізають раз на 4-5 років, пагони, які згущають кущ – щороку наприкінці літа, сухі – кожної весни), поливати цю рослину варто тільки в засушливу погоду, підкормки бажано проводити і осінню, і навесні.

Спірея

Цей кущ не залишиться непоміченим в жодному саду. Спірея – улюблениця багатьох садівників. Авжеж – вона дуже красива і така ж «дуже» невибаглива у догляді. Крім цього, ці декоративні кущі бувають і весняного, і літнього періоду цвітіння. Це дає змогу так вдало підібрати види рослини, що спірея у вашому саду цвістиме з початку травня до середини літа. А якщо врахувати той факт, що деякі види мають гарне декоративне листя, то «ціни просто не скласти» таким кущам. Спірея часто входить до складу різних схем квітників.
Спірея
Спірея
За що цінуємо: невибаглива, стійка до морозів, пишно і довго цвіте, щедрий медонос, гарно розростається.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  підходить для живих огорож (оригінально поділить ваш сад на зони), для групових посадок і одиночних композицій, такі компактні види, як спірея японська, наприклад, ідеальні для створення рокаріїв та бордюрів.
Місце для посадки: спірея зовсім невибаглива до ґрунтів, росте і на сонці, і в напівтіні. Але треба враховувати, що різні види можуть по-різному почуватися в однакових умовах.
Догляд: практично не вимагає ніякого догляду.

Шипшина

Шипшина не потребує особливих рекомендацій – про її користь знають усі і квітами не раз любувалися теж. В  залежності вид виду, шипшина може мати певні особливості, то ж вибрати саме ту, яка ідеально підійде для вашого саду, не проблема. Особливої уваги заслуговують троянди Ругоза. Це, так би мовити, окультурені шипшини, які значно декоративніші, але такі ж невибагливі. Хтось любить шипшину за цілющі плоди, комусь потрібна цупка і колюча жива огорожа, а комусь – гарні квіти. Махрові види шипшини, до речі, за своєю красою не поступаються трояндам.
Шипшина
Шипшина
За що цінуємо: винятково невибаглива, легко переносить і посадку, і обрізку, швидко розростається. Більшість видів шипшини дають корисні плоди, насичені вітаміном С.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  жива огорожа з цієї рослини за один сезон стане повністю непрохідною. Декоративні кущі шипшини підходять і для одиночних посадок, гарно виглядають і в композиціях з іншими деревами, кущами і декоративними травами.
Місце для посадки: віддає перевагу сонячним місцям, але прекрасно почувається і в напівтіні, особливо якщо її (тінь) дають крони дерев.
Догляд: практично не вимагає догляду.

Гортензія

Якщо в садку є тінистий куточок, де нічого майже не хоче рости – це місце чекає на гортензію. Широколиста (певні сорти) і метальчата гортензії достатньо морозостійкі, вони гарно переносять холодні зими навіть без мульчі, правда, за наявності снігу. Святкові суцвіття використовують на зріз, при цьому вони досить довго зберігають свіжий вигляд. А ще їх можна засушити, зібравши потім у зимовий букет.
Гортензія
Гортензія
За що цінуємо: довгий період цвітіння, ефективність для озеленення нової ділянки (цвіте в рік посадки), невибагливість, властивість гарно рости на кислих ґрунтах, чого не люблять більшість культур саду.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  в одиночних посадках або разом з іншими декоративними кущами, що легко виносять тінь. Компактні види гортензії гарно виглядають на квітниках разом з однорічними чи багаторічними квітами.
Місце для посадки: ідеальним для гортензії буде кислий, гарно зволожений родючий ґрунт в напівтіні. Рослина віддає перевагу захищеним від вітру ділянкам саду і гарно почувається з північної сторони будинку.
Догляд: основний догляд – це підтримка постійної вологості ґрунту. Гортензія дуже любить вологу. Вчасно внесена мульча дозволить не ризикувати з пересиханням землі навколо рослини. Щоб  забезпечити рясне цвітіння гортензії, бажано обрізати її зів’ялі суцвіття. На зиму рослину варто також накрити мульчею.

Глід

Кількість різновидів і сортів глоду дозволяє вирощувати його практично скрізь – навіть у великих ємкостях на відкритих верандах чи в зимових садах. Крім декоративних кущів глоду існують і декоративні дерева цієї рослини. Абсолютно всі вони невибагливі, відрізняються рясним пишним цвітінням пізньою весною і дуже яскравим забарвленням декоративного листя осінню. Багато видів глоду мають цілющі плоди.
Глід
Глід
За що цінуємо: невибагливість і декоративність – основні плюси цієї рослини. Багато видів підходять для переробки – з них готують желе і конфітюри, інші – мають цілющі плоди. А ще ландшафтний дизайн вашого саду тільки виграє від того, що в кущах глоду поселяться пташки. Вони дуже його полюбляють, особливо в зимовому саду. Щоб пірнаті не замерзли взимку, зробіть їм оригінальну шпаківню і годівничку.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  найкраще – в групових  посадках і живих огорожах, але декоративні дерева глоду гарно виглядають і поодинці. Практикують і контейнерне висаджування окремих видів.
Місце для посадки: сонячні ділянки, бо для цвіту і родючості глоду йому необхідно не менше шести годин на добу перебувати на сонці. Віддає перевагу пухким водопроникним ґрунтам.
Догляд: при правильно вибраному місці для посадки практично не вимагає догляду.

Гібіскус садовий

Крім кущів і напівкущів гібіскусу, існують трав’янистий та деревоподібний гібіскус. Всі вони відносяться до родини мальвових. Про квітку мальву ми вже писали в статті «Топ-5 жителів лінивої клумби». Логічно, що гібіскус садовий можна легко віднести до «лінивих» декоративних кущів. На сьогоднішній день селекціонери вивели більш ніж 500 гібридних сортів цього виду.
Гібіскус садовий
Гібіскус садовий
За що цінуємо: за дуже великі красиві квіти різноманітних відтінків та за невибагливість у догляді.
Як використовувати в ландшафтному дизайні:  гібіскус прикрасить собою будь-який ландшафтний дизайн. Деякі декоративні кущі цього виду виростають до трьох метрів, то ж з таких рослин можна зробити чудову живу огорожу. Підходять вони і для поділу ділянки на зони.
Місце для посадки: на одному місці гібіскус садовий може рости до 20 років! Віддає перевагу світлим, захищеним від вітрів ділянкам з вологим родючим ґрунтом без застою води. Таку ж землю люблять троянди. І гібіскус дуже гарно почувається серед них. Саджати гібіскус треба навесні після останніх заморозків, щоб за літо він гарно прижився і набрався сили.
Догляд: зводиться до обрізки старих сухих гілок відразу після того, як на ньому з’являться  перші молоді пагони. Також треба слідкувати, щоб гібіскус занадто не згущався. Під час активної вегетації  (червень – вересень) досвідчені садівники радять підкормлювати рослину фосфорним і азотним добривом двічі на місяць. Осінню, під час підготовки рослини на зиму, крім фосфорного, можна внести і калійне добриво. На жаль, кожна квітка цього декоративного куща живе тільки добу, але цвіте гібіскус так рясно, що на її місці одразу з’являється нова. То ж не забувайте вчасно видаляти засохлі квіти. Звільняйте місце для нових.
А ще не забувайте про декоративні хвойні кущі і дерева (альтернатива – літній кипарис). 

1 комментарий:

  1. Доброго дня скажіть будь ласка яка назва точніша під царсткий сад як називаютьця кущі хочу собі придбати

    ОтветитьУдалить